SEF i PDV – Šta se menja u Pojedinačnoj evidenciji PDV?

Usled izmena i dopuna Pravilnika o elektronskom fakturisanju i Pravilnika o PDV-u, kao i uvođenja novih funkcionalnosti u SEF, došlo je do promena u evidentiranju Pojedinačne evidencije PDV. Ove izmene stupaju na snagu od poreskog perioda septembra za mesečne obveznike PDV-a, dok za tromesečne obveznike važe od perioda oktobar-decembar 2024. godine. Evo šta je drugačije u „novoj“ Pojedinačnoj evidenciji PDV u SEF u odnosu na „staru“:

1. Rok za evidentiranje

Novi rok za evidentiranje obračuna PDV-a u Pojedinačnoj evidenciji PDV u SEF je 10. dan kalendarskog meseca koji sledi poreskom periodu za koji se vrši evidentiranje. Ovaj rok je fiksan i ne menja se bez obzira na to da li je 10. dan neradni dan ili praznik.

2. Interni račun

Propisan je rok od 8 dana od isteka poreskog perioda za sačinjavanje internog računa, koji predstavlja osnovu za evidentiranje u Pojedinačnoj evidenciji PDV vezanoj za nabavku.
Interni računi su sada precizno podeljeni na „interni račun – strano lice“ i „interni račun – obveznik PDV“, u zavisnosti od toga da li je promet izvršilo strano lice ili domaći obveznik PDV-a.
Za promet objekata je uveden poseban interni račun, sličan onome za fakture.

3. Osnov odabira dokumenta

Dodati su novi osnovi za odabir dokumenta u Pojedinačnoj evidenciji PDV koja se odnosi na nabavku: „povećanje“ i „smanjenje“. U starom sistemu postojali su samo „promet“ i „avansni račun“, dok sada postoji četiri osnova: promet, avans, povećanje i smanjenje.

Ove izmene omogućavaju preciznije evidentiranje i pružaju jasniju sliku poreske obaveze u SEF sistemu.

 

Stara verzija – osnov odabira dokumenta

Nova verzija – osnov odabira dokumenta

4. Povezana dokumenta

U starom sistemu Pojedinačne evidencije PDV, povezivanje dokumenata je bilo ograničeno: za isporuke, povezivanje se moglo vršiti samo sa avansnim računom, dok se kod nabavki povezivanje vršilo samo sa internim računom za avans.

U novom sistemu SEF, mogućnosti povezivanja dokumenata su proširene kako za isporuku, tako i za nabavku, uključujući i povezivanje kod povećanja i smanjenja. Ovo znači da se dokumenti sada mogu povezivati sa fakturom, internim računom, kao i osnovama za povećanje i smanjenje.

Prethodni način povezivanja dokumenata sastojao se od prostog upisa broja dokumenta, bez stvarne veze sa tim dokumentom. Sada, u novom sistemu, povezivanje se može vršiti na dva načina:

Direktna veza: Ako je povezani dokument evidentiran u novoj Pojedinačnoj evidenciji PDV, povezivanje se vrši putem direktne veze sa tom evidencijom.
Upis broja dokumenta: Ako je povezani dokument evidentiran u staroj Pojedinačnoj evidenciji ili nije uopšte evidentiran na SEF-u, povezivanje se i dalje vrši jednostavnim upisom broja dokumenta, kao što je bio slučaj u starom sistemu.
Pojedinačna evidencija PDV koja se odnosi na isporuku
Ove izmene omogućavaju bolju kontrolu i preciznije praćenje dokumentacije, čineći sistem transparentnijim i efikasnijim za korisnike SEF-a.
Kod fakture, polje za povezivanje može sadržati avansnu fakturu kao povezani dokument.

Dokument o povećanju – u polje „povezana faktura“ je obavezan upis: ili faktura ili vremenski period.

Dokument o smanjenju – u polje „povezana faktura“ je obavezan upis: ili faktura, ili vremenski period ili avansna faktura.

Pojedinačna evidencija PDV koja se odnosi na nabavku
Isti princip za interni račun – strano lice i za interni račun – obveznik PDV.
– Kod prometa, u polje povezani interni račun može biti interni račun za avans.

– Kod povećanja, u polje povezani interni račun obavezan je upis internog računa za promet.

– Kod smanjenja, u polje povezani interni račun je obavezan upis: ili interni račun za promet ili interni račun za avans.

5. Smanjenje i povećanje

U novom sistemu, kod dokumenta o smanjenju evidentiranom u Pojedinačnoj evidenciji PDV koja se odnosi na isporuku, kao i kod smanjenja internog računa za nabavku, uvedena je obaveza evidentiranja i osnovice u Zbirnoj evidenciji PDV. Ranije je postojala obaveza upisa samo iznosa PDV, ali sada se i osnovica mora evidentirati u periodu kada je došlo do njenog smanjenja. Ovo pravilo se odnosi i na dokumente o smanjenju avansa.

Evidentiranje osnovice: Osnovica se evidentira u Zbirnoj evidenciji PDV u periodu kada se desilo smanjenje osnovice.
Evidentiranje PDV-a: Iznos PDV se upisuje po starom sistemu, kada se steknu uslovi u skladu sa propisima o PDV.
Kod povećanja u Pojedinačnoj evidenciji PDV, bilo da se radi o isporuci ili nabavci, iznos za koji je povećana osnovica i PDV evidentiraju se u Zbirnoj evidenciji PDV za period u kojem je došlo do povećanja.

Nejasno je zašto je uvedena ova obaveza, pa se pretpostavlja da je možda reč o grešci.

6. Procena osnovice

U situacijama kada je obračun PDV-a evidentiran na osnovu procene osnovice, a kasnije dolazi do izmene osnovice i iznosa PDV, pravi se nova Pojedinačna evidencija PDV sa osnovom odabira „smanjenje“ ili „povećanje.“

U ovim slučajevima se postupak vodi prema smernicama iz tačke 5:

Kod smanjenja: Osnovica se evidentira kada se desi, a iznos PDV-a kada se steknu uslovi prema propisima o PDV-u.
Kod povećanja: Osnovica i PDV se evidentiraju u Zbirnoj evidenciji PDV u periodu kada je došlo do povećanja.
Evidentiranje se vrši u odgovarajućem delu Zbirne evidencije PDV, zavisno od toga da li se smanjenje ili povećanje odnosi na isporuku ili nabavku, i to u sekciji „Povećanje/smanjenje osnovice, odnosno PDV – poreski dužnik isporučilac“ ili „Povećanje/smanjenje osnovice, odnosno PDV – poreski dužnik primalac.“

Ove izmene naglašavaju potrebu za preciznijim evidentiranjem kako bi se obezbedila tačnost u obračunu PDV-a u skladu sa novim pravilima i funkcionalnostima SEF-a.

Knjigovodstvena agencija Trgoservis veoma ozbiljno pristupa poreskim pitanjima. Budite slobodni da nas kontaktirate ukoliko Vam treba pomoć ili savet na ovu ili neku drugu temu vezanu za Vaš biznis.

Ostavi komentar

Prijavi se na naš newsletter

Pregled privatnosti

Ova web lokacija koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima se čuvaju u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu i pomažete našem timu da razume koji su delovi web stranice najinteresantniji i najkorisniji.

Možete prilagoditi sve postavke kolačića navigacijom jezičaka sa leve strane.