Ovim tekstom ćemo vam pomoći da razumete kako otvoriti firmu a izbeći neke greške na samom početku.
Imate ideju za sopstveni posao. Kako prolazi vreme, ta ideja ne bledi već dobija sve jasniju formu i sada već možete da vizualizujete svoj novi posao u detalje.
U glavi imate ceo proces i jasno možete da “vidite” jedan radni dan u svojoj firmi. Ne kažu uzalud, najbolje je biti sam svoj gazda, ali put do uspeha u poslu može biti trnovit i težak ako se dobro ne pripremite i ne isplanirate svaki korak.
Preispitujete se, razmišljate, razrađujete razna scenarija i odlučujete da započnete sa realizacijom te ideje i otvorite firmu.
To je jasan pokazatelj da je vreme za biznis plan.
BIZNIS PLAN
Nemojte da vas ovaj termin plaši, biznis plan je ista ta ideja koju ćete iz glave prebaciti na papir i razraditi u detalje.
Biznis plan vam je potreban i kod potrage za investitorom ili kod uzimanja pozajmice.
Biznis plan treba da pokrije nekoliko segmenata:
-Opis vašeg proizvoda ili usluge, prednosti za kupca, slike i specifikacija, pozicija u odnosu na konkurenciju
-Plan proizvodnje – metodologija proizvodnje, troškovi za istraživanje i razvoj, potrebna oprema
-Ciljno tržište – marketing plan
-Prednosti u odnosu na konkurenciju
-Strukturu menadžmenta – menadžeri i njihovo iskustvo, plan kadrova
-Finansijske potrebe i projekcije, početni budžet, operativni budžet-tok novca i resursi koje ulažemo u posao, finansijski izveštaji
-Vlasnike, pravni oblik i kontakt informacije
Ključni faktori u kreiranju biznis plana:
-Poznavanje tržišta u vašoj branši
-Kvalitetna analiza svih okolnosti
-Jasno prepoznata mogućnost za pokretanje biznisa
-Ljudi i pojedinci koji pokreću biznis
Od kako ste detaljnije razradili ideju, imate biznis plan i znate koliko vam sredstava treba za realizaciju i početak poslovanja.
SREDSTVA ZA START
Bitno je napomenuti da će vam trebati barem tri meseca da vidite da li ste na putu da posao uspe, imaćete dane kada nećete prodati ništa ili ćete prodati nedovoljno da pokrijete troškove i ostanete na pozitivnoj nuli.
Zato je jako važno da to uzmete u obzir i obezbedite sredstva za minimum tri a optimalno šest meseci poslovanja i sve fiksne troškove koji ga pokrivaju. Uvek tu bude i nekih nepredviđenih troškova i zato dodajte bar 20% na iznos koji ste predvideli za troškove.
Država ima razne programe za podršku novim preduzetnicima, i često pomaže u nabavci opreme, pokrivanju dela troška za doprinose zaposlenima i raznim drugim programima, dakle, treba se informisati o svim tim aktuelnim konkursima, i u tom delu će vam pomoći knjigovođa, oni uglavnom prate te konkurse i obaveštavaju svoje klijente o tome.
IME FIRME
Sada već najverovatnije imate i ime firme, ili barem nekoliko opcija od kojih ćete odabrati pravu. Ima mnogo tekstova na temu odabira imena za firmu, ja ću vam samo reći da pazite na neke bitne stvari:
- Ime vaše firme je često prva informacija koja dopire do vašeg kupca, zato se potrudite da i samo ime nagoveštava o kakvom se proizvodu ili usluzi radi. To ne mora da bude pravilo, ali uglavnom pomaže.
- Pazite da vas ime kasnije ne ograničava, recimo “servis klima uređaja”, a onda vremenom krenete da se bavite i servisom frižidera, rashladnih vitrina isl.
- Ime bi trebalo da se lako pamti i lako izgovara, kratka imena su efektnija
- Ukoliko planirate da radite i sa inostranim klijentima, proverite da li to ime ima neku negativnu konotaciju na tom jeziku. Nagledali smo se na internetu šala na taj račun.
- Dobro proverite da li neko već koristi to ili slično ime, budite originalni i kreativni.
- Izbegavajte imena koja samo vama nešto znače. Kombinacije vaših, ili imena vaše dece vama sigurno mnogo znače, ali kupcu mogu da deluju konfuzno i za njega ne znače ništa. Napominjem, tu mislim na kombinacije delova imena ili prezimena, sa druge strane svedoci smo da postoje mnoge uspešne kompanije čija imena su imena ili prezimena osnivača.
Postoje biznis konsalting kuće koje vam mogu puno pomoći oko izgradnje brenda, tu spada ime, vizuelni identitet, izrada logoa itd… naravno to sve košta, ali ako ste ozbiljni i ako imate ozbiljan proizvod, vredi investirati u identitet firme.
MARKETING
Sada je već svima jasno da ukoliko vas nema na netu – kao da ne postojite. Zato osmislite strategiju digitalnog marketinga. Digitalni marketing je veoma široka oblast i zahteva ozbiljan pristup i kvalitetnu obuku. Ukoliko imate osobu koja bi se bavila tim delom posla, poželjno je da ima završen neki kurs za digitalni marketing.
Ja bih vam preporučio Masterbox. Ovo kažem iz ličnog iskustva budući da sam polaznik istog kursa i stvarno sam zadovoljan.
Moram da naglasim da me niko nije platio da ih reklamiram niti ću imati bilo kakav benefit od ove sugestije. Ovo radim zato što želim da vam posao uspe!
Radi se o najboljem i sveobuhvatnom onlajn kursu koji možete naći na internetu po stvarno korektnoj ceni.
Prednost je i što su sve lekcije snimljene pa možete da ih gledate kada god želite, dok šetate kejom ili sedite za računarom. Komunikacija sa predavačima je rešena putem fejsbuk grupe gde možete postaviti pitanje i biće vam odgovoreno u najkraćem mogućem roku.
KNJIGOVOĐA
Nemojte započinjati otvaranje firme pre nego što se konsultujete sa knjigovođom!
Dobar knjigovođa će vam pomoći oko mnogih bitnih odluka i neće dozvoliti da pogrešite na samom početku.
Na temu “KAKO ODABRATI KNJIGOVOĐU” postoji nekoliko dobrih tekstova i predlažem da pročitate neki pre nego krenete u potragu, evo linka jednog teksta za koji mislim da će vam dati dobar uvid na tu temu https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/276913/Kako-da-odaberete-knjigovodju-za-svoj-uspesan-biznis.html
Odabir knjigovođe je prvi važan korak gde greška već može jako da se odrazi na vaše buduće poslovanje.
ODABIR PRAVNE FORME
Ukoliko ste odabrali knjigovođu svi naredni koraci otvaranja firme će teći glatko i sve će biti brže realizovano. Prvi korak koji ćete uraditi u procesu otvaranja (ako knjigovođu već imate) je odabir pravne forme, tu ćete birati između preduzetnika ili društva sa ograničenom odgovornošću.
Razlika je u tome što je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda i on odgovara za sve nastale obaveze celokupnom imovinom u koju ulazi i imovina stečena obavljanjem delatnosti a obaveze odgovornosti ne prestaju brisanjem iz privrednog registra. Preduzetnik nema minimalni osnovni kapital i nema osnivački akt.
DOO osniva jedan ili više članova i oni mogu biti fizička ili pravna lica. Članovi ne odgovaraju za obaveze društva, već snose rizik poslovanja samo do visine svog uloga. Članovi odgovaraju samo u slučaju zloupotrebe pravila o ograničenoj odgovornosti. Najmanje 100 dinara iznosi osnovni kapital članova i obavezan je osnivački akt u obliku odluke ili ugovora o osnivanju.
Registracija firme se vrši u Agenciji za Privredne Registre, a postupak upisa počinje podnošenjem registracione prijave, podnošenjem dokumentacije i dokazom o uplati naknada.
Na sledećem linku možete pročitati detaljan tekst na temu odabira pravne forme:
https://www.trgoservis.com/kako-odabrati-pravnu-formu-kod-osnivanja-firme/
Na sledećem linku je detaljan video Privredne Komore Srbije na temu kako otvoriti firmu u Srbiji. https://www.youtube.com/watch?v=Q6hBdk9MrvE
Ako sami krećete u proces otvaranja firme, naoružajte se strpljenjem, trebaće vam! Ja bih na vašem mestu ipak taj deo prepustio profesionalcu a slobodno vreme maksimalno posvetio razvijanju brenda i proizvoda – usluge koju ćete prodavati.
Ovo je kratak vodič koji bi trebao da vam da prvi uvid u proces koji se dešava od ideje za posao do realizacije otvaranja firme, međutim različite delatnosti imaju i neke posebne uslove i pravila kojima treba da se prilagodite.
Mi vam tu možemo pomoći, zato budite slobodni da nam se javite da porazgovaramo o vašem poslu i idejama, bez ikakve obaveze, onako prijateljski, biće nam zadovoljstvo… https://www.trgoservis.com/kontakt/
Vaš Trgoservis